Lukon koville kiinnityksille jatkoa – Mökkireissun väsyttämä Raivis Oiguss sai mielenrauhan
29.6.2025
Kostian lentopalloyleisölle tuttu laituri Raivis Oiguss vietti juhannusta sopivasti Pälkäneen lähistöllä ja sai ahaa-elämyksen kesken mukavan mökkireissun.
Oiguss otti yhteyttä Luja-Lukon GM:ään ja ehdotti tapaamista paluumatkan yhteyteen. Näin jatkosopimus saataisiin kuntoon pikimmiten.
Mökkireissun väsyttämältä pommittajalta löytyi selitys asian kiirehtimiseen.
– Tuntui jotenkin hullulta, ettei muuten vahvassa joukkueessa ollut vielä yhtään laituria kiinnitettynä. Se vaivasi mieltä, Oiguss perusteli.
Enää ei tarvitse murehtia tätä asiaa. Latvialaislähtöisestä laiturista tuli Lukon kahdeksas sopimuspelaaja tulevaksi kaudeksi.
– Paikkaa ei tarvinnut miettiä oikeastaan ollenkaan. Tässä seurassa on niin paljon hyvää. Kun vielä tykkään asua Tampereella, ratkaisu syntyi luonnostaan.
Oiguss, 22, pohti lentopallouransa jatkoa pitkään vuosi sitten. Silloin lopettaminenkin kävi mielessä, mutta hän ei ollut valmis päästämään irti hienosta lajista. Nyt mieli oli paljon kirkkaampi.
– Viime kaudella lentopallo oli ihan kivaa. Tottakai sekin vaikutti, kun pääsimme maistelemaan voittamisen makua. On paljon mukavampaa pelata, kun tulee tulostakin, Oiguss kuvaili viitaten synkkään edelliskauteen.
Silloin Lukko voitti vain yhden ottelun. Viime talvena tuli komeasti yhdeksän voittoa ja kruunuksi pudotuspelipaikka.
– Kausi oli kokonaisuudessaan tosi hyvä. Silti jäi semmoinen tunne, ettei joukkueesta saatu vielä koko potentiaalia irti. Lähdetään parantamaan.
Oiguss kiitteli vuolaasti Lukon valmennusvastaavaa Ville Mattilaa.
– Mattila on erinomainen johtaja. Hän on aika iso tekijä siihen, miksi Pälkäne oli niin hyvä. Hänen kanssaan voi mennä juttelemaan vapaasti, kun on jotakin mielen päällä. Muustakin kuin lentopallosta, Oiguss suitsutti.
Ensimmäinen harjoitusjakso huipentui Mattilan järjestämään yllätykseen. Hän tarjosi joukkueelle perjantaisten treenien jälkeen illallisen ja saunan altaineen.
– Se oli mukava kokemus. Boris taitaa luulla vieläkin, että Pälkäneellä toimitaan näin joka perjantai, Oiguss virnuili viitaten Lukon keväiseen hakkurihankintaan Boris Fiykoviin.
Asevelvollisuuttaan suorittava Oiguss vapautuu Satakunnan Lennostosta syyskuun puolivälissä ja pääsee sen jälkeen keskittymään lentopalloon täydellä painolla.
Rinnalle tulevat opinnot Proakatemiassa.
– Kunto on hyvä armeijan jäljiltä, mutta pallotatsi vaatii hiomista. Mutta ei hätää – kyllä tästä selvitään.
Oiguss pelasi ennen Lukkoon tuloa kaksi kautta maan silloisessa ykkösjoukkueessa VaLePassa. Vuosi sitten hänellä oli sellainen olo, että liigakentille pitäisi päästä takaisin mahdollisimman nopeasti. Nyt lähestymistapa on huikan toisenlainen.
– Ensisijaisesti haen sitä, että lentopallon pelaaminen olisi kivaa. Turha puristeleminen ei auta mitään. Jos tie vie joskus uudestaan liigaan, sitten vie. Ellei, tässä seurassa on hyvä jatkaa, Oiguss järkeili.
Lukon yhteisö on tehnyt Oigukseen syvän vaikutuksen.
– Kun tulin VaLePasta tänne, minut otettiin heti lämpimästi vastaan. Oli tervetullut olo alusta lähtien.
