WFCKU5HH79

Lukon yllätysmahdollisuus kaatui virhesumaan – ”Tällä virhemäärällä et voita edes Tampereen kuntosarjassa”

6.12.2025

PuMa-Volley-Lukko 3–1 (25–20, 25–19, 22–25, 25–16)

Luja-Lukon siipirikkoiselle ykkössarjajoukkueelle avautui odottamaton tilaisuus pisteille itsenäisyyspäivän kamppailussa, mutta pälkäneläiset hukkasivat etsikkoaikansa PuMa-Volleyn vieraana.

Yllätysmahdollisuus karkasi käsistä hurjan virhesuman takia.

PuMa selviytyi piinahetkistä säikähdyksellä ja pehmitti Lukon lopulta neljässä erässä.

– Pelasimme itsemme ulos omilla virheillä. Et voita edes Tampereen kuntosarjassa, jos hyökkäys- ja syöttövirheiden määrä nousee yli 40:een, Lukon peliä johtanut Petteri Miettinen tuskaili.

Yhteislukema oli tällä kertaa peräti 46.

Erityisesti syöttäminen tuotti isoja pulmia: peräti 22 virhettä ja vastapainoksi vain 2 ässää.

– Meiltä on puuttunut kahden viime viikon aikana treeneistä hirveä määrä ukkoja loukkaantumisten, sairastelun ja armeijan takia. Se ei voi olla vaikuttamatta, Miettinen muistutti.

Vastoinkäymiset kuuluvat urheiluun. Lukon harmiksi poissaolosuma osui juuri tähän väliin.

– Eihän se mukavaa ollut, kun jouduimme pelaamaan ”kummelikokoonpanolla”. Vielä pelipaikalla piti arpoa viimeisiä paikkoja, Miettinen harmitteli.

Kun runkopelaaja Tuomas Hänninen putosi riveistä vielä Lehto Areenalla, Miettisen piti siirtää toinen libero Miio Niskanen varmuuden vuoksi yleispelaajaksi. Paidan väri ja numero muuttuivat viime tingassa.

Loppujen lopuksi päädyttiin sellaiseen ratkaisuun, että sentteripaikat täytettiin kahdella yleispelaajalla (Jan Kangas ja Iiro Pollari) ja hakkuriksi istutettiin joukkueen toinen passari Ville Tuki.

Vain passari Niko Lintula, laiturit Tomi Perkiö ja Raivis Oiguss sekä libero Arttu Hokkanen olivat tutussa roolissa.

– Kyllähän se näkyi, kun ukot olivat oudoilla pelipaikoilla. Epävarmuus hiipi esiin vaikeilla hetkillä, koska tätä koostumusta ei ole hiottu ollenkaan.

Tuen tähtihetket osuivat kolmanteen erään, jolloin PuMa ei saanut ollenkaan otetta korkealta lähteneistä lyönneistä. Hän takoi koko ottelussa 17 pistettä, mutta vastapainoksi tuli yhdeksän suoraa hyökkäysvirhettä.

Lukolle avautuu loistava tilaisuus revanssiin heti ensi sunnuntaina, kun PuMa tulee vastavierailulle Kostialle. Pälkäneläiset uskovat, että kokoonpano vahvistuu ainakin parilla miehellä siihen mennessä.

Siihen on todellakin tarvetta, sillä itsenäisyyspäivän reissulla oli vain kahdeksan pelikuntoista kaveria mukana.

– Tätä tappiota ei kannata jäädä murehtimaan, kun realiteetit olivat mitkä olivat. Eteenpäin, Miettinen painotti.

Lukko jäi pisteittä vasta toisen kerran tällä kaudella. Lempo-Volleylta ei herunut erääkään.

Ville Tuki piiskasi palloa korkealta ja aiheutti PuMalle runsaasti päänsärkyä varsinkin kolmannessa erässä. Kuva: Juuso Koro.